Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Arménie

Oficiální název: Arménská republika
Hlavní město: Jerevan
Počet obyvatel: 3,1 mil
Rozloha:  29 800 km²
Měna: 1 dram (AMD) = 100 lumů
Úřední jazyk: arménština

Obyvatelstvo
Téměř 90% obyvatelstva jsou Arméni. Menšiny zde tvoří Kurdové a Rusové. Většina Arménů dnes žije v zahraničí. Arméni se hlásí k arménské křesťanské církvi a k arménské apoštolské církvi. Ti, kteří přijali křesťanskou víru jí doplnili o pohanské zvyky, rituály a tradice. Kurdové žijící na západě země praktikují zoroastrismus a šamanismus. Okolo 200 tisíc Ázerbájdžánců v zemi vyznává islám. Gramotnost v zemi je 99%.

Ekonomika
Země nyní přechází od plánovaného hospodářství k tržní ekonomice, což přináší řadu problémů. Nejdůležitější složkou hospodářství je zemědělství, pěstuje se zde pšenice, ječmen, brambory, cukrová řepa, ovoce a tabák. Lidé se věnují také chovu skotu, ovcí, koz, prasat a drůbeže. Země má mnoho nerostných surovin, těží se například měď či molybden. Hlavní složku exportu tvoří diamanty a šperky, kovy, stroje a zařízení. Mezi největší odběratele patří Rusko, Írán, Turkmenistán či Belgie. V zemi zatím není rozvinutý turismus.

Dějiny a kultura
V 7. století přišli Arméni, kteří se začali usazovat na západě Malé Asie. Bylo zde rozšířeno křesťanství a v roce 301 se Arménie stala první zemí, kde bylo státním náboženstvím křesťanství. Již od 7. století se tato oblast stala předmětem bojů mezi Turkmeny a Peršany. Později bylo toto území rozděleno mezi Osmanskou říši a Persii. V 18. –19. století došlo k povstání Arménů proti Turkům, kteří si na toto území činili nároky. Arménii se pokusilo dobýt i Rusko. Utlačování Arménů Turky i Kurdy se časem stupňovalo a nabíralo na brutalitě. Docházelo k masakrům a deportacím a nakonec ke genocidě arménského národa. V roce 1922 byla země rozdělena mezi Rusko a Turecko. Od roku 1988 probíhaly spory s Ázerbájdžánem kvůli oblasti Náhorního Karabachu. V roce 1991 získala země nezávislost.

Geografie
Arménie je vnitrozemskou republikou bez přístupu k moři. Leží na Kavkaze, hraničí s Gruzií, Ázerbájdžánem, Íránem a Tureckem. V Arménii se vypíná pohoří Malého Kavkazu a pohoří Ararat, kde najdeme také nejvyšší horu Aragats Lerr s výškou 4095 metrů. Na většině plochy země se rozkládá Arménská vysočina. Jelikož je tato oblast sopečného původu, nejsou zde častá zemětřesení ničím neobvyklým. V Arménii leží také známé vysokohorské jezero Sevan s mléčně zelenou vodou. Kromě tohoto jezera je země poseta celou řadou menších jezer. Podnebí v zemi je suché a teplé. Kvůli teplému létu se zde vytvořilo také mnoho polopouští a stepí.

Arménie a kláštery na konci světa

Arménie a kláštery na konci světa

Pod bájnou horou Ararat se rozkládá Arménie – země bohaté historie, nádherné divoké přírody, zapomenutých klášterů i památek na sovětskou éru. Absence moře je zde tak dokonale vyvážena spoustou jiných předností, které potěší každého aktivního návštěvníka toužícího po poznávání zdejší nevšední krajiny.

celý článek

 

V klášteře Goshavank vyšívali do kamene

V klášteře Goshavank vyšívali do kamene

Arménie je zemí krásných starodávných klášterů, které jsou rozesety vysoko v kopcích po celém jejím území. V kouzelné nedotčené krajině v blízkosti národního parku Dilijan stojí jeden z nejvýznamnějších arménských klášterů - Goshavank. Přestože je na něm již patrný zub času, je ukázkou jedinečného souznění přírody s architekturou.

celý článek

 

Goris - původní arménská pískovcová obydlí

Goris - původní arménská pískovcová obydlí

Arménské město Goris nasazuje při prvním dojmu černobílou tvář s vráskami komunistického režimu a zaryté genocidy. Při procházení městských uliček se začíná vrásčitá historie rozjasňovat. Bujará příroda barvy špenátového listu a kamenité plochy porostlé divokými tulipány, vypovídají o skrytých barvách Arménie.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko