Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

V klášteře Goshavank vyšívali do kamene

Arménie je zemí krásných starodávných klášterů, které jsou rozesety vysoko v kopcích po celém jejím území. V kouzelné nedotčené krajině v blízkosti národního parku Dilijan stojí jeden z nejvýznamnějších arménských klášterů - Goshavank. Přestože je na něm již patrný zub času, je ukázkou jedinečného souznění přírody s architekturou.

Klášter Goshavank (Gošavank) na severovýchodě Arménie byl vystavěn v nadmořské výšce 1450 metrů a z této výšky shlíží na vesničku Gosh (Goš) rozkládající se pod ním. Gosh leží přibližně 22 kilometrů od jediného “většího” města v oblasti - Dilijanu, v němž žije okolo 14 tisíc obyvatel. 

Klášter Goshavank, který je úžasným příkladem vyspělé středověké arménské architektury, byl ve 12. století vystavěn v blízkosti ruin kláštera Getik. Ten byl údajně zničen zemětřesením, které oblast zasáhlo v roce 1188. Ještě v témže roce byl založen klášter nový, tedy Goshavank, který se však původně jmenoval Nový Getik. Již na přelomu 12. a 13. století patřil k nejvýznamnějším klášterům v zemi. Stal se dokonce působištěm jednoho z největších učenců a mudrců středověku, Mkhitara Goshe (1130 - 1213), který se zasloužil o sestavení arménského zákoníku a byl autorem řady dalších děl. Gosh se stal představeným tohoto kláštera, který se během jeho působení proměnil v centrum vzdělanosti. Po Goshově smrti byl klášter na jeho počest po něm pojmenován. 

klášter Goshavank

V Goshavanku pracoval také Poghos (někdy též Pavghos), který byl jedním z nejznámějších tvůrců “chačkarů”. Jako chačkar je v arménské architektuře označována vztyčená kamenná pamětní stéla ve tvaru obdélníku, na níž je vyobrazen ornamentálně zdobený kříž. Ozdobné prvky jsou tak jemné a vynikají takovou filigránskou precizností, že se těmto křížům často říká “vyšívané”. Jsou tak skutečným uměleckým dílem. V Arménii se chačkary vyskytovaly od 9. století a dnes jsou rozesety po celé zemi,. Spatřit je můžete zejména v blízkosti církevních staveb, nebo hřbitovů. Mohou stát osamoceně v krajině, nebo u silnice podobně jako u nás Boží muka. Poghos v roce 1291 vytesal v klášteře dva identické chačkary. Jeden z nich byl umístěn u vstupu do kláštera, druhý je dnes uložen v Historickém muzeu hlavního města Jerevanu. 

Hlavní kostel kláštera Goshavank je zasvěcen sv. Matce Boží. K západnímu portálu byl přistavěn rozlehlý gavit, což je krytý vchod do kláštera. Bývá nedílnou součástí většiny chrámů v Arménii. Na rozdíl od hlavních prostor, které slouží pro konání velkých mší, vchází gavitem do chrámu lidé, kteří zde zapalují svíčky a pronáší své soukromé modlitby. Severně od gavitu stojí budova knihovny, jejíž součástí je i zvonice. Že jde o knihovnu tipuje jen málokdo, stavba totiž svým vzezřením připomíná menší kostelík. Mezi gavitem a knihovnou vede průchod, který je krytý. Ke stavbě v minulosti přiléhala ještě škola, ale z ní se podařilo dochovat jen několik obvodových zdí.

S jižní zdí gavitu sousedí kaple sv. Řehoře Osvětitele. S Řehoři jako by se v Goshavanku roztrh pytel, protože další kostel sv. Řehoře stojí ještě několik metrů jižněji od hlavního kostela. Když budete u kaple sv. Řehoře Osvětitele, nezapomeňte si prohlédnout zdejší chačkary, které jsou opravdu překrásné. Člověku se až nechce věřit, že si někdo dal takovou práci a do kamene doslova vyšil nádherné propletené ornamenty. 

Vzhledem k tomu, že klášter Goshavank patří mezi oblíbené arménské turistické cíle, je v jeho bezprostředním okolí poměrně rušno. V jeho těsné blízkosti navíc dnes stojí penzion a rozesety jsou zde také obchůdky se suvenýry nejen s náboženskou tématikou. Unikátní atmosféra, která z kláštera vyzařuje, je tak poněkud narušena. Asi 40 minut jízdy od vesničky Gosh je vzdáleno jezero Goshalich, které je obklopeno hustými lesy. Celkově je krajina v okolí kláštera Goshavank velmi lesnatá, střídají se v ní buky, duby a habry.

- jap -

Další články z Arménie: 
Arménie a kláštery na konci světa
Jerevan ukrývá nejstarší boty světa 
Arménie - kostel, kam se podíváš

Článek byl zobrazen 5 778 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko