Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

V klášteře Goshavank vyšívali do kamene

Arménie je zemí krásných starodávných klášterů, které jsou rozesety vysoko v kopcích po celém jejím území. V kouzelné nedotčené krajině v blízkosti národního parku Dilijan stojí jeden z nejvýznamnějších arménských klášterů - Goshavank. Přestože je na něm již patrný zub času, je ukázkou jedinečného souznění přírody s architekturou.

Klášter Goshavank (Gošavank) na severovýchodě Arménie byl vystavěn v nadmořské výšce 1450 metrů a z této výšky shlíží na vesničku Gosh (Goš) rozkládající se pod ním. Gosh leží přibližně 22 kilometrů od jediného “většího” města v oblasti - Dilijanu, v němž žije okolo 14 tisíc obyvatel. 

Klášter Goshavank, který je úžasným příkladem vyspělé středověké arménské architektury, byl ve 12. století vystavěn v blízkosti ruin kláštera Getik. Ten byl údajně zničen zemětřesením, které oblast zasáhlo v roce 1188. Ještě v témže roce byl založen klášter nový, tedy Goshavank, který se však původně jmenoval Nový Getik. Již na přelomu 12. a 13. století patřil k nejvýznamnějším klášterům v zemi. Stal se dokonce působištěm jednoho z největších učenců a mudrců středověku, Mkhitara Goshe (1130 - 1213), který se zasloužil o sestavení arménského zákoníku a byl autorem řady dalších děl. Gosh se stal představeným tohoto kláštera, který se během jeho působení proměnil v centrum vzdělanosti. Po Goshově smrti byl klášter na jeho počest po něm pojmenován. 

klášter Goshavank

V Goshavanku pracoval také Poghos (někdy též Pavghos), který byl jedním z nejznámějších tvůrců “chačkarů”. Jako chačkar je v arménské architektuře označována vztyčená kamenná pamětní stéla ve tvaru obdélníku, na níž je vyobrazen ornamentálně zdobený kříž. Ozdobné prvky jsou tak jemné a vynikají takovou filigránskou precizností, že se těmto křížům často říká “vyšívané”. Jsou tak skutečným uměleckým dílem. V Arménii se chačkary vyskytovaly od 9. století a dnes jsou rozesety po celé zemi,. Spatřit je můžete zejména v blízkosti církevních staveb, nebo hřbitovů. Mohou stát osamoceně v krajině, nebo u silnice podobně jako u nás Boží muka. Poghos v roce 1291 vytesal v klášteře dva identické chačkary. Jeden z nich byl umístěn u vstupu do kláštera, druhý je dnes uložen v Historickém muzeu hlavního města Jerevanu. 

Hlavní kostel kláštera Goshavank je zasvěcen sv. Matce Boží. K západnímu portálu byl přistavěn rozlehlý gavit, což je krytý vchod do kláštera. Bývá nedílnou součástí většiny chrámů v Arménii. Na rozdíl od hlavních prostor, které slouží pro konání velkých mší, vchází gavitem do chrámu lidé, kteří zde zapalují svíčky a pronáší své soukromé modlitby. Severně od gavitu stojí budova knihovny, jejíž součástí je i zvonice. Že jde o knihovnu tipuje jen málokdo, stavba totiž svým vzezřením připomíná menší kostelík. Mezi gavitem a knihovnou vede průchod, který je krytý. Ke stavbě v minulosti přiléhala ještě škola, ale z ní se podařilo dochovat jen několik obvodových zdí.

S jižní zdí gavitu sousedí kaple sv. Řehoře Osvětitele. S Řehoři jako by se v Goshavanku roztrh pytel, protože další kostel sv. Řehoře stojí ještě několik metrů jižněji od hlavního kostela. Když budete u kaple sv. Řehoře Osvětitele, nezapomeňte si prohlédnout zdejší chačkary, které jsou opravdu překrásné. Člověku se až nechce věřit, že si někdo dal takovou práci a do kamene doslova vyšil nádherné propletené ornamenty. 

Vzhledem k tomu, že klášter Goshavank patří mezi oblíbené arménské turistické cíle, je v jeho bezprostředním okolí poměrně rušno. V jeho těsné blízkosti navíc dnes stojí penzion a rozesety jsou zde také obchůdky se suvenýry nejen s náboženskou tématikou. Unikátní atmosféra, která z kláštera vyzařuje, je tak poněkud narušena. Asi 40 minut jízdy od vesničky Gosh je vzdáleno jezero Goshalich, které je obklopeno hustými lesy. Celkově je krajina v okolí kláštera Goshavank velmi lesnatá, střídají se v ní buky, duby a habry.

- jap -

Další články z Arménie: 
Arménie a kláštery na konci světa
Jerevan ukrývá nejstarší boty světa 
Arménie - kostel, kam se podíváš

Článek byl zobrazen 7 131 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko